کتاب های روان شناسی دارونماست

پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۸۷

انواع کتاب های روان شناسی با جلدهای رنگارنگ روی پیشخوان فروشگاه های کتاب در ایران خودنمایی می کنند.
در صفحات روزنامه ها، آگهی های جلسات ویژه روان شناسی در قطع های مختلف منتشر می شود. هزاران جلد، مجله هفتگی و ماهانه با نام های روان شناسی، موفقیت و... با جلدها و تیترهای جذاب روی کیوسک های مطبوعات قرار دارند.
در ایستگاه های مترو و اتوبوس، در تاکسی، در مطب پزشکان و... مردم در حال خواندن این نوع کتاب ها هستند. بسیاری از مردم هم علاوه بر مطالعه این نوع کتاب ها در جلسات روان شناسی که در تالارهای بزرگ و رسمی کشور برگزار می شود، شرکت می کننند.
استفبال وسیع مردم از کتب و نشریات و کلاس های روان شناسی در ایران سبب شد تا با دکتر غلامحسین معتمدی، روان پزشک، نویسنده و مترجم کتاب های انسان و مرگ، موسیقی و ذهن و روان شناسی مدیر موفق گفت وگو کنیم.


جناب دکتر، شما به عنوان کسی که در بازار نشر کتب روان شناسی با چهار عنوان کتاب حضور دارد، نظرتان در مورد این بازار چیست؟
وضعیت نشر کتب روان شناسی در همه جای جهان مشابه است. بخشی از این نشر به شاخه روان شناسی عامه ارتباط پیدا می کند. وقتی عمیق تر به این حوزه بنگریم موضوع متفاوت می شود. این بازار مشابهت هایی با بازار کتب فلسفی دارد. اما کتب فلسفی به دلیل نوع موضوع نمی توانند به صورت عامیانه رشد پیدا کنند.
اما در نشر کتاب های روان شناسی به دو نوع کتاب برمی خوریم: 1 – کتبی که منابع علمی ندارند. 2 – کتبی که مبنای علمی دارند اما ساده نوشته شده اند.


چرا کتاب هایی مانند از حال بد به حال خوب، اعتماد به نفس در 10 روز، مردان ونوسی زنان مریخی و... در زمره کتب پرفروش روان شناسی قرار می گیرند؟
در جامعه ایران گرایش به خرافات، عرفان زدگی و... بسیار شیوع پیدا کرده است. عدم تحقق برنامه های عملی شخصی و دولتی باعث گرایش آحاد اجتماع به این قبیل موضوعات می شود. مردم با مراجعه به این قبیل کتب می خواهند راه حل و مفری برای مشکلات و معضلاتشان پیدا کنند. خواننده وقتی اول بار این کتاب را مطالعه می کند، تسکین می یابد و روحیه می گیرد اما زمانی که به مطالعه و خرید این نوع کتب عادت کرد دچار نوعی سرگشتگی و افسردگی می شود. به زبان ساده تر این نوع کتب مانند دارونماها عمل می کنند و تاثیری منفی دارند.


این روزها در مجلاتی که با نام های مختلف در حوضه روان شناسی منتشر می شوند مجله موفقیت تیراژ بالایی دارد و...
بله. مجله موفقیت پرتیراژ و محبوب است. به نظرم هر مجله و روزنامه ای مانند مجله موفقیت با افزایش تیراژ برای راضی کردن مخاطبان شان باید از راه حل های فوری، مشاوره و درمان های دروغی و ساده استفاده کنند.
البته ارائه ساده مطالب با ارائه ساده روش های دروغ متفاوت است. به عنوان مثال کتاب «ارتباط متقابل» تامس هریس فروش بالایی پیدا کرد. چون نویسنده با تیزهوشی سعی کرده مطالب علمی را به زبان ساده به خواننده منتقل کند.
این روزها در بسیاری از فرهنگسراها و سالن های تهران و شهرهای بزرگ کارگاه ها و سمینارهای مختلف روان شناسی برگزار می شود. سردمدار برگزاری این جلسات و سمینارها دکتر آزمندیان است.
در غرب شومن های زیادی وجود دارند که در مورد مسائل مختلف از جمله مذهبی و روان شناسی برنامه اجرا می کنند. آقای آزمندیان هم یکی از همین شومن هاست. ایشان مانند همکارانش در اقصی نقاط جهان کشکولی از موضوعات مختلف را به همراه اندکی شعر و عرفان به حاضران ارائه می دهد.