امنیت روانی زوجین عامل اصلی دوری از طلاق

جمعه ۰۹ دی ۱۳۸۴
 
یک روانپزشک با اشاره به مبانی اولیه رابطه همسران در حریم خانواده گفت:امنیت روانی زوجین کلید استواری خانواده و دوری از طلاق است . 
دکتر غلامحسین معتمدی، روانپزشک ، با اشاره به مطالعه علم روانپزشکی در زمینه ارتباطات خانوادگی و نقش آن در شکل گیری اختلافات و مشاجرات گفت: حدود 2 دهه است که در علم روانپزشکی و روانشناسی شاخه‌ای جدید گشوده شده که به ارتباط میان زوجین و زن و شوهران می‌پردازد.
این علم که شاخه‌ای از خانواده درمانی است به ارتباط نزدیک میان همسران می‌پردازد و با مطالعه در مبنای ارتباط‌های میان همسران مشخص می‌کند که چه آینده‌ای در انتظار این ازدواج است.
معتمدی ادامه داد: یکی از مبانی موجود که مورد مطالعه این علم قرار می‌گیرد و مبنای "برابری" است. اینکه یکی از طرفین ازدواج فکر کند که حقش ضایع شده است یا دیگری به طور یک طرفه لذت این نابرابری را ببرد به استحکام و تقابل این مبنا و مبنای دیگر که حس اعتماد است لطمه وارد می‌کند. در نتیجه امنیت روانی میان زن و شوهر از میان می‌رود.
این روانپزشک افزود: حس برابری در حوزه‌های گوناگون تبلور پیدا می‌کند. این حوزه‌ها شامل حقوق اجتماعی و روانی می‌شود که متاسفانه در بدترین شکل آن می‌شود به سوء استفاده فیزیکی و جنسی اشاره کرد. یکی از بحث انگیزترین شکل‌های عدم برابری که بسیار مخرب بوده و ارکان خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد همین مسئله می‌باشد.
او حس اعتماد را دیگر مبنای این ارتباط و امنیت روانی خواند و گفت: حس اعتماد باید 2 طرفه باشد تا روابط میان همسران مستحکم شود.
دکتر غلامحسین معتمدی در پایان گفت: اگر این مبانی اولیه مستحکم باشد، درگیری، بدگمانی و خیلی مسایل دیگر هم نمی‌تواند باعث از بین رفتن رابطه میان همسران شود:
او با اشاره به تاثیر تزلزل مبانی اولیه در افزایش طلاق گفت: به جای راه حل‌های موردی مبانی را آموزش داد.
 هموطن , جمعه 9 دی 1384 - ساعت 18:52
 
________________________________________
روزنامهء هموطن سلام http://www.hamvatansalam.com
 
 
آدرس خبر : http://www.hamvatansalam.com/news51348.html