راهور «ناجا»: آمار حوادث و تلفات جاده ای دیگر اعلام نمی شود.

یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۸۸
سرمایه،حسین صرافی: از این پس تعداد کشته ها و مجروحان حوادث جاده ای کشور به دلیل تشویش اذهان عمومی و مغایرت با آمار سازمان پزشکی قانونی اعلام نخواهد شد. سرهنگ اسماعیلی رئیس پلیس راهور ناجا در بخشنامه ای به بخش های مختلف این پلیس، اعلام کرده اخبار مربوط به حوادث رانندگی، تعداد کشته ها و زخمی ها به دلیل تشویش اذهان عمومی و مغایرت با آمار پزشکی قانونی نباید منتشر شود. این در حالی است که به گفته سرتیپ کمال هادیان معاون فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، میزان حوادث جاده ای ایران هفت برابر کشورهای توسعه یافته است.

به گفته معاون فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، در کشورهای توسعه یافته در مقابل هر هزار نفر جمعیت، سه نفر در اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند در حالی که در ایران در مقابل هر هزار نفر جمعیت، 32 نفر در اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می دهند.
او می افزاید: «تعداد کشته های حوادث رانندگی در ایران سالانه حدود 23 هزار نفر اعلام شده که نسبت به سه سال پیش کاهش چشمگیری نشان می دهد.»
براساس گزارشی که وزارت بهداشت منتشر کرده در سال 1384 تعداد کشته های حوادث رانندگی حدود 27 هزار و 764 نفر بوده اما در چهار سال اخیر تعداد کشته های رانندگی به دلیل اطلاع رسانی و آموزش های مختلف نزدیک به پنج هزار نفر کاهش پیدا کرده است.
کاهش آمار تلفات انسانی در تصادفات رانندگی در چند سال اخیر کم سابقه است با این حال کارشناسان می گویند جاده های ایران با بیش از
400 هزار تصادف در سال مرگبارترین جاده های جهان هستند.
کارشناسان حمل ونقل، جامعه شناسان و روانپزشکان با ابراز تعجب از تصمیم رئیس پلیس راهور ناجا، صدور این بخشنامه را مغایر تمامی اصول اطلاع رسانی، آموزش و پیشگیری از حوادث مرگبار می دانند و معتقدند این بخشنامه میزان قربانیان جاده ای در کشور را بالا خواهد برد.
دکتر غلامحسین معتمدی، روانپزشک، با اشاره به اینکه به نظر می رسد سرهنگ اسماعیلی قصد پاک کردن صورت مساله را دارد، معتقد است: «در کشور های توسعه یافته که میزان مرگ و میر جاده ای سه نفر در مقابل هر هزار نفر است، اطلاع رسانی دقیق و شفاف انجام می شود اما در ایران که به گفته متخصصان حمل ونقل بالاترین آمار مرگ و میر جاده ای اتفاق می افتد، حرکت رئیس پلیس راهور شگفت آور است.»
این روانپزشک می افزاید:
«به نظر می رسد پلیس راهور با این کار قصد پاک کردن صورت مساله را دارد اما متوجه نیستند با انتشار این خبر چه پیام هولناکی به جامعه داده اند. این نیرو به جای آنکه با شفاف سازی، اطلاع رسانی و آموزش مناسب راه حل مناسبی برای مشکل ایجاد شده پیدا کند با برخورد نامناسب با معضل تصادفات آن را ناخودآگاه افزایش می دهد.»
حسین احمدی زاده کارشناس حمل ونقل می گوید: «هیچ کس نمی خواهد کشته یا مجروح شود اما به علت عدم رعایت قوانین و مشکل جاده ها و خودروها، آمار کشته ها بالا است. به همین دلیل آگاهی بخشی و اطلاع رسانی نه تنها تشویش اذهان عمومی نیست بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر است.»
او با ابراز تعجب از رفتار پلیس راهور می افزاید: «پلیس در صداوسیما و اتوبان های کشور با ساخت برنامه های مختلف و نصب تابلوهای مختلف سعی دارد میزان آگاهی مردم را افزایش دهد، اما با صدور این بخشنامه تمام زحمات چندین ساله خود را ویران کرد و سبب ساز افزایش سرسام آور قربانیان جاده ای خواهد شد.»
روزنامه سرمایه 1388.8.10