زندگی و آثار موتزارت

دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۶
کتاب زندگی و آثار موتزارت نوشته دکتر "پرویز دبیری" به مناسبت دویست و پنجاهمین سال تولد موتزارت نابغه نامدار دنیای موسیقی منتشر شد.
پرویز دبیری پژوهشگر و متخصص پاتولوژی در باره این کتاب به ایبنا گفت: «به زندگی موسیقی‌دانان‌های بزرگ علاقمند هستم و موسیقی موتزارت روان، شیرین و قابل فهم است و فهم تجسمی را تقویت می‌کند.»
دبیری ادامه داد: «قدرت منحصر به فرد و خارق‌العاده موسیقی موتزارت از زندگی او به ویژه شرایط حاکم در دوران تولد او سرچشمه می گیرد، زیرا او در محیط و شرایطی نادر پا به عرصه وجود نهاد.»
وی با اشاره به این که کتاب" تفسیر موسیقی" اثر سعدی حسنی بهترین منبعی بود که استفاده کردم، گفت: «کتاب‌های موسیقی سمفونیک و خاکی و آسمانی ترجمه علی اصغر بهرام بیگی، مردان موسیقی ترجمه مهدی فروغ، موسیقی و ذهن ترجمه غلامحسین معتمدی، فرهنگ جامع اصطلاحات موسیقی به گردآوری فریدون ناصری، فرهنگ موسیقی ترجمه شهره شعشفانی، تاریخ موسیقی نوشته سعدی حسنی، موسیقی کلاسیک از جان بوروز و اعجاز موسیقی ترجمه منیژه بهزاد از جمله کتاب‌هایی است که برای نگارش کتاب زندگی و آثار موتزارت مورد بررسی قرار دادم.»
دبیری در پایان با اشاره به این که مشغول نگارش زندگینامه مردان و زنان شاهنامه هستم، اضافه کرد: «کتاب زندگی و آثار موتزارت در انتشارات مهر افروز به چاپ رسیده است.»
دبیری در اسفند ماه 1300 شمسی در تهران متولد شد. وی بنیانگذار آزمایشگاه‌های بافت‌شناسی و پاتولوژی و ایجاد موزه پاتولوژی در بخش آسیب‌شناسی دانشگاه اصفهان است.
وی در سال 1996 میلادی یکی از پانصد تن دانشمندان برگزیده جهان شناخته شده است. در آذر ماه سال 1379 کتاب او به نام پاتولوژی تومورها به عنوان کتاب سال برگزیده شد، در آبان 1380 از طرف فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران مقام عضویت افتخاری فرهنگستان به او اعطا شد.