شب زنده داری برای یک باک بنزین

سه شنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

از پراید تا بنز در صف های کیلومتری جایگاه های سوخت

نویسنده: سهیل سراییان


 


    

بعد از صف سینما و صف سبد کالا، حالانوبت به صف بنزین رسیده. ساعت یازده شب، در نزدیکی های هر جایگاه بنزینی که می رویم صف های بلندی تشکیل شده است. از پراید و پیکان تا بنز و مازراتی در صف ایستاده اند. بعضی ها هم پیاده می شوند و گالن به دست به سمت پمپ های بنزین می دوند. اگر شرایط همین گونه ادامه پیدا کند به آخرین ماشینی که در صف ایستاده، طرفای صبح نوبت می رسد. از هشت تیر 1386 تا یکم اردیبهشت 1393 شش سال می گذرد، آن سال هم تا صبح مردم گالن ها و باک های ماشین شان را پر می کردند.
    حالاشش سال گذشته اما همچنان گزارش انتظار مردم برای بنزین ادامه دارد. مستوفی صاحب آخرین ماشینی است که در صف ایستاده، البته دیگر در خیابان فضایی نیست و اگرنه باز هم به این صف ماشین اضافه می شد. از او پرسیدم که با این روند حدود 5 یا 6 صبح به شما نوبت می رسد، در پاسخ گفت: «حالایک شب است دیگر، تا صبح منتظر می مانم. ایراد نداره.» به او گفتم که نهایتا دوازده هزار تومان اختلاف قیمت این بنزین و نرخ جدید است، آیا می ارزد که چند ساعت منتظر بمانید؟ مستوفی در پاسخ گفت: «حتما نیاز داریم که در صف ایستاده ایم.»بعضی ها پشت فرمان ماشین خواب شان برده و با بوق ماشین پشت سرشان از خواب بیدار می شوند، ساعت نزدیک های دوازده است، به صورت خیلی ناگهانی، بعضی از پمپ های بنزین اقدام به تعطیل کردن جایگاه های سوخت می کنند، در این لحظه تنها چیزی که ابتدا به ذهن می آید این است که آن ماشین هایی که در آخر صف ایستاده اند چگونه متوجه این ماجرا می شوند. وارد جایگاه بنزین شدم تا ببینم چرا پمپ را تعطیل می کنند.
    
    جایگاه ها بنزین تمام کردند


    یکی از کارمندان پمپ در پاسخ به این سوال ما گفت: «بنزین تمام شده است. دیگر بنزین نداریم.» چرا درخواست نمی کنید تا برای شما مجددا بفرستند؟ در پاسخ گفت: «نه دیگر بنزین تمام شده بنزین نداریم.» نکته جالب اینجا بود که اگر به این پمپ ها توجه می کردید کارمندان در حال ثبت موجودی مخزن ها بودند تا ببینند شرایط چگونه است. «اعتماد» تصمیم گرفت تا در همان لحظه با رییس اتحادیه جایگاه های سوخت کشور این مساله را در میان بگذارد. بیژن حاج محمدرضا در گفت وگو با «اعتماد» گفت: «این کار درستی نیست که به بهانه نداشتن بنزین جایگاه را تعطیل کرده اند، من و همکارانم هم اکنون در حال بررسی این مشکلات هستیم و اگر واقعا سهمیه بنزین این جایگاه ها تمام شده باشد به صورت کمکی در اختیار آنها سوخت می گذاریم.»آرام نزدیک شیشه بنزی می روم، به شیشه می زنم، شبیه آنهایی که می خواهند، جنسی بفروشند، مرد خواب است، بیدار می شود و شیشه را پایین می دهد. به او می گویم: بنزین تمام شده، جایگاه را بسته اند، منتظر چی هستید؟ مرد خیلی آرام و خونسرد می گوید: «بالاخره مجبور می شوند باز کنند دیگر، در اخبار شنیدم که گفتند تا سه روز گران نمی شود، حالاچند ساعت دیگر باز می شود ما هم بنزین می زنیم.»
    براساس اطلاعات موجود از این مدل بنز، قیمت ماشین حدود 800 میلیون تا یک میلیارد تومان است. مرد می خواهد چند ساعت منتظر باشد تا شاید 50 هزار تومان در مصرف بنزین خود صرفه جویی کند. یکی از مردم می گویدکه چند پمپ بنزین دیگر هم بسته اند و آنها هم می گویند بنزین شان تمام شده است. به سرعت خودم را به پمپ های دیگر می رسانم تا از نزدیک شاهد این ماجرا باشم. این اتفاق قطعا نمی تواند ناگهانی باشد که چند جایگاه بنزین راس ساعت دوازده شب بنزین شان تمام شده باشد. شنیدن این خبر در حالی است که عصر روز یکشنبه طبق پیش بینی های رییس اتحادیه جایگاه های سوخت، تقریبا خبری از افزایش قیمت نبود. رییس اتحادیه جایگاه های سوخت کشور با اشاره به ازدحام جمعیت مقابل جایگاه های سوخت از شب گذشته گفت: طی شب گذشته تا صبح دوشنبه در تهران و حومه 110 درصد افزایش فروش بنزین داشته ایم. وی در خصوص ازدحام خودروها مقابل جایگاه های سوخت اظهار داشت: ازظهر روز یکشنبه تا 5 صبح دوشنبه در تهران و حومه تردد خودروها در جایگاه ها برای دریافت بنزین شدت گرفت به طوری که در حومه برخی با ظرف نیز منتظر دریافت بنزین بودند که حتی بحث هایی نیز بین مردم پیش آمده بود. طی ساعات شلوغی جایگاه ها و تشکیل صف های کیلومتری در ورامین سه جایگاه با ازکار افتادگی تلمبه مواجه شدند که بلافاصله مشکل رفع و یوزرها فعال شد. وی خاطرنشان کرد: طی ساعات تراکم جمعیت در ساعات ابتدایی روز دوشنبه برای شارژ باک خودروها، جایگاه ها 110 درصد افزایش فروش داشته اند که این میزان شامل بنزین آزاد و دولتی می شود.
    
    ماشین های چند میلیاردی در صف بنزین


    در پمپ بنزین دیگری مردم همچنان در صف ها منتظر ایستاده اند اما جایگاه تعطیل است، وارد محوطه جایگاه سوخت می شوم، مسوول مربوطه جلو آمد و گفت: «آقا بنزین تمام شده، برای چی می آیی داخل؟» به او گفتم که خبرنگارم و می خواهم بدانم که چرا باید بنزین تمام شود، چرا ساعت 12:30 تمام نشد و همزمان چند پمپ بنزین ساعت 12 بنزین تمام کردند؟ خیلی خونسرد پاسخ می دهد: «تمام شده، نداریم، الان هم به مردم می گویند بیشتر از این در صف منتظر نباشند.» «اعتماد» مجددا با رییس اتحادیه جایگاهداران سوخت تماس گرفت و مشکل را با ایشان در میان گذاشت. حاج محمدرضا گفت: «هم اکنون طبق گزارش های ما افزایش قیمت نداریم و جایگاه ها نباید تعطیل کنند، من در حال هماهنگ کردن برای ارسال بنزین به جایگاه ها هستم و به زودی این جایگاه ها باز می شوند.»داخل بعضی از ماشین ها را که نگاه می کنی، خانواده هایی منتظر بنزین نشسته اند، کودکی به شیشه صندلی عقب ماشین سرش را گذاشته و خوابیده است، پدرش شیشه ماشین را پایین می دهد از من پرسید: «بنزین تمام شده؟» الان یک ساعتی هست که می گویند تمام شده. حالامی خواهید به پمپ های دیگر سر بزنید، شاید بنزین بود. در میانه های صف صدای یک ماشین نشان می دهد که ماشین معمولی نیست، یک مازراتی زرد رنگ در صف ایستاده تا بنزین بزند، از راننده پرسیدم که واقعا این اندازه به بنزین احتیاج دارد که حدود دو ساعت است که در صف ایستاده؟ راننده این مازراتی گفت: «من با دوستام اومدم ببینم خیابون ها امشب چه شکلیه و زمانی که بنزین گرون میشه مردم چه کار می کنند. بعدشم دیدم بنزینم کم است تصمیم گرفتم که حالابنزینی هم زده باشم.»
    
    عدم آموزش الگوهای رفتاری صحیح در میان مردم


    موتوری از دور با سرعت می آید و چند گالن خالی در دست دارد تا همه شان را پر کند. با توجه به اینکه اعلام شد روز اول اردیبهشت بنزین گران نمی شود و طی چهار روز این اتفاق می افتد اما انتظار مردم برای پر کردن باک های بنزین شان دوباره مطابق چند سال گذشته صحنه های جالبی را خلق کرد. می توان گفت که این گونه واکنش مردم به خبر افزایش قیمت بنزین سال 1386 هم تکرار شده بود اما دوباره امسال مردم همان رفتارهای چند سال پیش را انجام دادند. رعایت نکردن حق نوبت در صف های بنزین از دیگر مشکلاتی بود که در میان این همه شلوغی وجود داشت، بعضی از مردم به دیگران احترام نمی گذاشتند و از لابه لای خیابان ها و کوچه ها خودشان را وارد صف می کردند و بحث های زیادی میان مردم شکل گرفت. غلامحسین معتمدی، روانپزشک درباره تکرار رفتارهای غلط از سمت مردم به «اعتماد» گفت: «این مساله و دیگر موضوعات شبیه به این ماجرا الگوهای رفتاری غلطی هستند که در حال تکرار هستند، زمانی که در حوزه فردی و اجتماعی جامعه یی سرشار از الگوهای رفتاری غلط باشد و هیچ گونه آموزشی برای بهبود این رفتارها به آنها ارائه نشود، این دسته از اتفاقات بسامان نمی شوند. این مساله زمانی که شرایط سخت اقتصادی وجود داشته باشد دو چندان می شود.عده دیگری که با وجود ثروت زیاد باز هم دست به این گونه اقدامات می زنند، الگوهای مصرف و ثروت اندوزی را آموزش ندیده اند و دست به رفتارهای غلط می زنند. آخرین دلیل این گونه کارهای اشتباه جمعی این است که در بعضی از زمینه ها، کسی دیگر را ببیند که اضطراب مثلاقیمت بنزین دارد، به او هم این اضطراب وارد می شود و این گونه یک اضطراب جمعی به وجود می آید.» خیابان ها کم کم خلوت می شود اما حاشیه خیابان ها صف های بنزین همچنان ادامه دارد، عده یی شیشه ماشین را پایین داده اند و یکی، دو ساعتی می شود در خواب هستند، شاید صبح که بیدار شوند نوبت شان رسیده باشد.
    
    واکنش مردم به گزارش «اعتماد» در توییتر و فیس بوک


    روزنامه اعتماد برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر درباره اتفاقات جایگاه های بنزین، گزارش خود را در توییتر و فیس بوک منتشر کرد، ضمن بازتاب فراوان این گزارش در شبکه های اجتماعی، بسیاری از مردم از شهرهای دیگر با ارسال گزارش های کوتاه درباره صف پمپ های بنزین شرایط شهرهای دیگر را هم مثل تهران توصیف کردند. مهدی از تبریز در توییتر «اعتماد» نوشت: اینجا راحت هر کدام از صف ها دو کیلومتر است و بعضی از مردم از ماشین ها پیاده شده اند و می خواهند گالن هایشان را پر از بنزین کنند. مصطفی درباره اصفهان برای «اعتماد» نوشت: از همه نکات جالب تر این است که ماشین های گرانقیمت در این صف ها هستند و آنها هم می خواهند بنزین ذخیره کنند. بسیاری از کاربران برای «اعتماد» نوشتند که واقعا ما نمی دانیم یک باک چه اندازه ارزش دارد که ساعت ها بعضی از مردم در صف ها ایستاده اند. براساس گزارش هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، در بیشتر استان های پر جمعیت ایران این گونه صف ها تشکیل شده است.